Mufina (Bru-Comtesa Next of kin) - Vícemistrsvěta

03.12.2012 15:39

     Ve dnech 9. -11. listopadu 2012 se konalo v Poznani v Polsku Mistrovství světa  stopařů plemene německý boxer ATIBOX FH 2012. Mufina byla přihlášena do mistrovské kategorie FH2. Jedná se o nejnáročnější druh stopy, který je podle mezinárodního zkušebního řádu posuzován. O to cennější je výsledek, kterého jsme dosáhli - celkově 2. místo a titul Vícemistr světa. Tomuto umístění předcházela několikaměsíční  pečlivá příprava spočívající v 3-4 stopách na úrovni FH2 týdně.  Každý pejskař, který fháčkové stopy trénuje ví, jak je náročné sehnat pro kvalitní nácvik odpovídající terény, kolik benzínu se projede a kolik času se na stopách stráví. My jsme měli to štěstí, že nám vydatně pomáhal Jarda Hodek - předseda výcvikové komise ČKS a v kynologii můj nejlepší kamarád. Za jeho nezištnou pomoc, rady, šlapání stop, křížení a cvičné posuzování mu touto cestou ještě jednou děkuji.

      Jiný přístup zvolil Boxerklub ČR. Naprostý nezájem před vlastním mistrovstvím spočíval v tom, že jsme si museli plně hradit nejen veškeré cetovní náhrady, ubytování,ale i startovné. Téměř raritní situace nastala, když mi týden před odjezdem na mobilní telefon volali polští organizátoři, zda přijedem, že není zaplacené startovné. Musel jsem je požádat o možnost zaplatit na místě, což mi v telefonu přislíbili. Přesto jsme odjížděli s určitou obavou, zda nám vůbec bude umožněno starovat. Z takovéto podpory mi je poněkud divně .....

      Do Poznaně jsme přijeli ve čtvrtek 8. listopadu, zaplatili startovné a  zaprezentovali se. Spadl nám tak kámen ze srdce, že časově a finančně náročná příprava není k ničemu a že vůbec můžeme startovat.  Menší problém nastal při oficiálním měření stopovaček. Ta, která nám bez problému prošla na ATIBOXU IPO 2011 v Rakousku , byla prý o 5 cm kratší a její použití nám bylo zakázané.  Museli jsme tedy použít náhradní 15 metrovou, zkrácenou na oficiálně požadovanou délku. Následovalo oficiální zahájení, kdy bylo prezentováno 8 států. Všechny reprezentační výpravy byly v jednotném oblečení v národních barvách. Jediná reprezentace BK ČR byla oblečena nejednotně. Působilo to, ve srovnání s  ostatními, poněkud trapně. Poté následovala oficiální večeře a losování. Celé ho s naprostým přehledem vedl Robert Fagoš. My jsme si ale vylosovali až poslední skupinu v neděli společně  do skupiny se závodníky Švýcacarska, Německa a Finska. To znamenalo čekat tři dny. Po stálém sledování počasí a dlouhé nervozitě konečně přišla neděle a jeli jsme na stopu. Po příjezdu na místo jsme si vylosovali stopu č. 2. Bylo téměř ideální počasí (žádný vítr, žádné slunce a teplo) a kvalitní terén (zelené osení tak akorát veliké a poměrně husté). Pouze jsme byli překvapení velkým počtem diváků, kteří průběhy stop sledovali. Nášlap byl kousek od nich a  byly opět obavy, co to s Mufinou udělá. Je velice kontaktní a při trénování nás nikdy nedoprovázelo několik desítek lidí. Tak jsem se  trochu bál, zda se nebude ohlížet. Když jsme se ale  nahlásili německému rozhodčímu a poté přešli k nášlapu, tak Mufina zabořila čenich do  země a plně koncentorvaná došla stopu až do konce. Perfektně zvládla oblouk, který je někdy na FH2 zrádný. Lomy včetně ostrých byly pěkné, křížení bez problémů s dobnou diferenciací v jeho místě. Pouze při označování předmětů byly některé z nich zalehnuty nepřesně ( 4 předměty neměla Mufina přesně  mezi předními packami a ležela mírně  vyhýlená z osy). Na závěr stopy došlo také k drobnému ověřování v místech, kde byly otisky kopýtek. Celkově krásná stopa na 91 bodů (2 body nám byly strženy za to, že jsem šel na oblouku za psem s moc prověšenou stopovačkou) .  Stopu nám pěkně našlapal Míra Auterský a křížil Robert Fagoš. Celkově byla práce našich kladečů pánů Fagoše, Auterského, Jirouta a Žáčka hodnocena velice vysoko.  

      Z Poznaně jsme si tedy odvezli úžasně 2. místo v mistrovské kategorii FH2 a titul Vícemistrsvěta pro rok 2012. Zejména výkon, který Mufina na stopě předvedla si zasloužil plné uznání. Svůj podíl na tom má i moje partnerka Gábina, která nám na všech závodech vytváří bezvadné zázemí a to, že s námi vydržela 4 dny v Polsku, i přes moji nervozitu, je obdivuhodné. Co říci na závěr - super výsledek, perfektní organizace pořadatelů, skvělá práce našich kladečů,  dobrá parta českých závodníků  a rozpačitý dojem  z přístupu Boxerklubu  ČR.